تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می باشد.

تارنمایی جهت مشاركت بيشتر صاحبنظران و كارشناسان در تهيه قوانین بانکی جمهوري اسلامي ايران و اطلاع رسانی در خصوص فرايند تكميل طرحها

درباره ما

این تارنما وظیفه پشتیبانی از طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارد. این طرح که کلیات آن در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسیده است، به منظور اصلاحات قانونی لازم برای تصحیح عملکرد نظام بانکی تهیه شده است. مهمترین هدف تارنما، اخذ انتقادات، نظرات و پیشنهادات مخاطبان در مورد طرح مذکور است. بخش «ارتباط با تیم طراح» به منظور هماهنگی جلسه حضوری با طراحان طرح و ارائه انتقادات و پیشنهادات قابل استفاده است. برای دسترسی به نسخه های مختلف طرح مشتمل بر آخرین نسخه، می‌توان از بخش «طرح مجلس» و زیربخش «نسخه های مختلف طرح و نظرخواهی» استفاده نمود. امکان ارسال نظرات مربوط به هر یک از فصول و مواد طرح در این قسمت نیز وجود دارد.

به منظور تکمیل طرح و بازبینی نسخه اولیه آن، مشاوران تیم طراح در قالب کمیته های تخصصی نه گانه مشتمل بر کمیته‌های حاکمیت شرکتی، عملیات بانکی بدون ربا، شورای فقهی و نظارت شرعی، نظارت و مقررات انتظامی، شفافیت و پاسخگویی، صندوق ضمانت سپرده‌ها، ورشکستگی بانکی، گزارشگری مالی و بانکداری الکترونیک سازماندهی شده‌اند. اسناد و گزارش‌های پشتیبان به تفکیک هر یک از این کمیته‌ها در بخش «طرح مجلس» و زیربخش «اسناد و گزارش‌های پشتیبان» وجود دارند. بخش «در رسانه‌ها» سعی نموده است که اخبار مهم مربوط به طرح را در قالب پنج دسته «رسانه‌های مکتوب»، «رسانه‌های صوتی و تصویری»، «شبکه‌های اجتماعی»، «تارنماهای اینترنتی» و «نظرات مراجع عظام» و به نحوی نسبتا جامع پوشش دهد.

بخش «رویدادها» مشتمل بر دو زیربخش «رویدادهای گذشته» و «رویدادهای پیش رو» است. اولی مهمترین جلسات و وقایع برگزار شده توسط تیم طراح و کمیته‌های مشورتی که به منظور تکمیل طرح و اخذ نظرات اشخاص حقیقی  و حقوقی صاحبنظر تشکیل شده است، را ارائه داده است و دومی مهمترین وقایع پیش رو را اطلاع رسانی می‌نماید.

بخش «آرشیو»، مجموعه قوانین، بخشنامه‎‌ها و آیین نامه‌های نظام بانکی کشور را گرد هم آورده است. نهایتا بخش «سئوالات متدوال»، سئوالات پرتناوب مربوط به کلیت طرح و هر یک از محورهای تخصصی را ارائه داده است. پیشنهاد تیم طراح این است که قبل از ارسال نظرات، انتقادات و پیشنهادات، حتما سئوالات متداول و گزارشهای پشتیبان مربوط به هر یک از محورهای تخصصی طرح مورد مطالعه قرار گیرند.

امیدواریم که با استعانت از خدای متعال، این تارنما زمینه مناسبی برای مشارکت بیشتر صاحبنظران و کارشناسان بانکی کشور و غنای بیشتر طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران فراهم نماید.