تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می باشد.

دسته بندی مطالب

رسانه های مکتوب

(شامل مجلات، کتب، روزنامه ها و غیره)

رسانه های صوتی و تصویری

(رادیو و تلویزیون)

شبکه های اجتماعی

(شامل تلگرام، اینستاگرام و غیره)

تارنماهای اینترنتی

(تارنماهای معتبر داخلی و خارجی)

بحران پنهان یا ترازنامه ای معضلی است که بانکهای بد با خلأ نظارتی بانک مرکزی به کمک ترفندهایی درصدد پوشش زیان دهی و شکاف بین بدهی‌ها و دارایی‌های خود هستند که در بلند مدت می تواند منجر به بحران آشکار و خطرناک شود.

ادامه مطلب

یکی از طراحان طرح جدید بانکداری با بیان اینکه در این طرح از مدرن‌ترین اصول بانکی و مالی دنیا استفاده شده و سعی شده بانک مرکزی مقتدر بشود افزود: نظارت بر بانکها تشدید و یک سازمان مستقل به این منظور تاسیس خواهد شد.

ادامه مطلب

رییس کمیته پول گفت: بانک و بازار سرمایه کمیسیون در خصوص طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران و لایحه اصلاح موادی از قانون پولی و بانکی به بحث گذاشته شد.

ادامه مطلب

جریمه یک حق حاکمیتی بوده که بایستی حاکمیت آن را دریافت نموده و سپس بخشی از آن را به منظور برطرف شدن هزینه های بانک، در اختیار بانک ها قرار دهد.

ادامه مطلب

اشخاص مرتبط با بانك عبارتند از کارکنان و سایر اشخاص حقیقی یا حقوقی که به واسطه مالکيت، مديريت، نظارت، اشتغال و يا ساير جنبه‌ها مي‌توانند به هر نحوي بر تصميم‌گيري‌هاي اعتباري و سرمايه‌گذاري بانک اعمال نظر نمايند.

ادامه مطلب

از زمان تصویب این دو قانون در کشور، اصلاح جدی و ساختاری در کشور روی آن صورت نگرفته است و کارشناسان، دلایل مشکلات کشور در نظام بانکی را، عدم تناسب این دو قانون با یکدیگر و عدم اصلاح آن طی این مدت طولانی بر اساس تغییرات اقتصادی کشور می دانند. بر این اساس در حال حاضر، طرحی به منظور اصلاح نظام بانکی کشور و ایجاد یک قانون واحد در مجلس تهیه شده است که از ابتدای آذرماه مورد بررسی قرار می گیرد.

ادامه مطلب

مسئولان دولتی و بانک مرکزی بارها وعده دادند که مجلس کارش را متوقف کند و دولت متعهد می‌شود ظرف یک ماه آینده لوایح بانکی را تکمیل و به مجلس تقدیم کند. اما هیچ کدام از این وعده‌ها عملی نشد و نهایتا کارگروه بازنگری در قوانین بانکی مجلس، با مشاهده تعلل دولت ناچار شد دست به کار شود.

ادامه مطلب

ایجاد چنین موسساتی می تواند زمینه را برای تسهیل در دریافت وام به ویژه برای شرکت های کوچک و متوسط که نمی توانند وثایق مدنظر بانک ها را فراهم نمایند، ایجاد کند.

ادامه مطلب

طرح بانکداری جمهوری اسلامی که در مجلس تهیه شده است، قرار است که از ۱۴ آذرماه در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گیرد. تقویت نظارت بر نظام بانکی و تکمیل نهادهای ناظر، مدیریت ریسک متناسب بانک ها و شفاف و قاعده مند شدن استقراض دولت از نظام بانکی، مهمترین تغییرات فنی این طرح است که می تواند منجر به اصلاح نظام بانکی متناسب با شرایط کشور و الگوی اقتصاد مقاومتی گردد.

ادامه مطلب

طرح بانکداری جمهوری اسلامی که در مجلس تهیه شده است، قرار است که از ۱۴ آذرماه در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گیرد. تشکیل شورای فقهی، ابزارهای متنوع تجهیز و تخصیص منابع، حل مشکل جریمه تاخیر، بهبود قرض الحسنه و جلوگیری از فاکتورسازی، مهمترین تغییرات شرعی این طرح است که می تواند منجر به اصلاح نظام بانکی متناسب با موازین اسلامی گردد.

ادامه مطلب

در طرح جدید بانکداری مجلس، وضعیت سپرده های قرض الحسنه اصلاح و بهبود یافته است. بر این اساس، بانک ها موظف خواهند شد تا تمامی سپرده های قرض الحسنه و بخشی از سپرده های جاری را به مصارف مشخص قرض الحسنه در طرح اختصاص دهند.

ادامه مطلب

علیرغم مشکلات و شبهات شرعی روش فعلی مشارکت بانکی، با توجه به اینکه طرف حساب مشارکت در پروژه های نظام بانکی مردم نیستند، شرکت ها برای جذب مشارکت خود نمی توانند گزینه های مختلف و جذاب ارائه نمایند و همچنین مجبورند در پیچ و خم مسیر دریافت تسهیلات از بانک ها قرار بگیرند.

ادامه مطلب

از نوآوری های طرح جدید بانکداری مجلس، اشاره به رتبه بندی بانک هاست. در این زمینه بانک مرکزي موظف شده است کلیه بانكها‌ را از نظر پایبندی به قانون، شاخصهای ثبات و سلامت بانکی و دیگر موارد رتبه‌بندی نموده، نتایج را به صورت ادواری منتشر نماید.

ادامه مطلب

هیات دولت در جلسه روز چهارشنبه خود به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس‌جمهوری، ‏به ادامه بررسی پیشنهادهای کارگروه منتخب درخصوص «لایحه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران» ‏پرداخت و مواد دیگری از این لایحه را به تصویب رساند.

ادامه مطلب

بررسی جزئیات طرح بانکداری اسلامی به دلیل عدم وصول لایحه دولت در این خصوص در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

ادامه مطلب

مسئولان دولتی و بانک مرکزی بارها وعده دادند که مجلس کارش را متوقف کند و دولت متعهد می‌شود ظرف یک ماه آینده لوایح بانکی را تکمیل و به مجلس تقدیم کند. اما هیچ ‌کدام از این وعده‌ها عملی نشد و نهایتا کارگروه بازنگری در قوانین بانکی مجلس، با مشاهده تعلل دولت ناچار شد دست به کار شود.

ادامه مطلب

مجلس در جلسه ۱۱ مهر به دولت برای ارائه لایحه بانکداری بدون ربا ۴۵ روز فرصت داد. با گذشت این مدت و به دلیل ارائه نشدن لایحه دولت، مجلس طرح بانکداری جمهوری اسلامی را در دستور کار خود قرار داده و از ۱۴ آذر بررسی آن را شروع می کند.

ادامه مطلب

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه عملکرد مجلس در مورد اقتصاد مقاومتی خوب بوده است و با اشاره به لایحه اصلاح نظام بانکی، گفت: اکنون لایحه دولت به صورت غیر رسمی به کمیسیون اقتصادی ارائه شده و ما بررسی‌هایی را در این مورد انجام داده‌ایم؛ البته تا اربعین به دولت فرصت دادیم و اگر در این مدت، لایحه را تحویل ندهد، محور را طرح مجلس قرار خواهیم داد و ماده به ماده جلو خواهیم رفت.

ادامه مطلب

از زمان تصویب این دو قانون در کشور، اصلاح جدی و ساختاری در کشور روی آن صورت نگرفته است و کارشناسان، دلایل مشکلات کشور در نظام بانکی را، عدم تناسب این دو قانون با یکدیگر و عدم اصلاح آن طی این مدت طولانی بر اساس تغییرات اقتصادی کشور می دانند. بر این اساس در حال حاضر، طرحی به منظور اصلاح نظام بانکی کشور و ایجاد یک قانون واحد در مجلس تهیه شده است که از ابتدای آذرماه مورد بررسی قرار می گیرد.

ادامه مطلب

آیت‎الله جوادی آملی در حالی که بغض گلوی وی را گرفته و اشک در چشمانش حلقه زده بود، ناراحتی خود را از وجود ربا در سیستم بانکی ابراز کرد.

ادامه مطلب

مجلس صرفا 45 روز به دولت فرصت داده است تا لوایح «بانک مرکزی جمهوری اسلامی» و «بانکداری ایران» را ارسال کند در غیر این صورت طرح «بانکداری جمهوری اسلامی» بدون در نظر گرفتن لوایح دولت، مراحل قانونی را طی خواهد کرد.

ادامه مطلب

کارشناس حوزه بانکی و پژوهشگر مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: طرح بانکداری که در مجلس دنبال می شود هم پوشانی و تطابق حداکثری با پیش نویس لایحه بانکداری دولت دارد.

ادامه مطلب

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس از تصویب کلیات طرح اصلاح نظام بانکداری در کمیسیون متبوعش خبر داد.

ادامه مطلب
نظارت شرعی در بانک مرکزی
تارنماهای اینترنتی
1395/06/19

هفدهمین جلسه از سلسله نشست‌هاي بررسی و نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی برگزار شد.

ادامه مطلب

یک کارشناس مرکز پژوهش های مجلس با اشاره بر این که پیش نویس لایحه قانون بانکداری فاقد اصلاحات ساختاری وبنیادین است، گفت:‌ این لایحه همچون گذشته دارای یک چار چوب کلی بدون ورود به جزییات است و درآن تنها به روکش بانکداری اسلامی بدون تعیین الزامات جدید توجه شده است.

ادامه مطلب

یکی از آسیب‌های جدی در زمینه انطباق قراردادهای بانکی با قواعد شریعت، مسأله شروط ضمن عقد است.

ادامه مطلب

در قانون عملیات بانکی بدون ربا ارکانی وجود دارد که نیازمند عمق‌بخشی و توسعه است.

ادامه مطلب

اهمال در یکی از این اصول، بانکداری را از اسلامی بودن و فعال شدن در عرصه اقتصاد باز می‌دارد.

ادامه مطلب

برای جلوگیری از مغایرت فرایندها با قانون اساسی نمی‌توان جایگاه مشورتی برای شورای فقهی در نظر گرفت.

ادامه مطلب

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه لازم الاجرا نبودن مصوبات شورای فقهی با قانون اساسی مغایرت پیدا می‌کند، گفت: وجود شورای فقهی با مصوبات لازم‌الاجر به هیچ وجه تداخلی در حوزه اختیارات سایر بخش‌های بانک مرکزی به وجود نمی آورد.

ادامه مطلب

رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: ارکان طرح بانکداری اسلامی مجددا تعریف می‌شود که یکی از آنها شورای فقهی مورد نظر رهبری است.

ادامه مطلب

طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران ، در جلسه علنی امروز یک شنبه (1395/05/17) اعلام وصول شد

ادامه مطلب

سید عباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی و کمیته فقهی سازمان بورس اوراق بهادار اعلام کرد: ‌بر اساس فرم جدید صورت‌های مالی بانکی ابلاغی بانک مرکزی بانک‎ها موظف شده‎اند همانند سهامداران به سپرده‎گذاران هم اطلاعات بدهند. وی تاکید کرد: همچنین یک سری موارد غلط گذشته به این روش در حال اصلاح است. همانند جای دادن سپرده‌های سرمایه‌گذاری در بخش بدهی بانک‌ها که کاملاً اشتباه بود در قالب جدید اصلاح شده است.

ادامه مطلب

تهران-ایرنا- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح بانکداری اسلامی توسط 230 نماینده به امضا رسیده است و به زودی در جلسه علنی مجلس بررسی می شود.

ادامه مطلب

در شروع به کار مجلس دهم بالغ بر 230 نماینده طرح عملیات بانکداری اسلامی را بررسی کردند و با توجه به استقبال بالای نمایندگان پیش بینی می شود تا این طرح به زودی در صحن علنی بررسی نهایی شود.

ادامه مطلب

بنگاه‌های کوچک و متوسط (smeها) موتور محرکه رشد و اشتغال در هر اقتصادی هستند و عموماً به همین دلیل نیز مورد حمایت دولت‌ها قرار می‌گیرند. یکی از مهم ترین نیاز های بنگاه های کوچک و متوسط تامین مالی سرمایه در گردش است.

ادامه مطلب

بانکداران کشور در نامه ای خطاب به علی لاریجانی طرح مجلس با عنوان عملیات بانکی بدون ربا را دارای پیامدهای جبران ناپذیری دانسته اند و خواستار جلوگیری از تصویب عجولانه آن شده اند.

ادامه مطلب

طرح‌های پرسروصدای نمایندگان مجلس نهم یکی پس از دیگری از دستور کار خارج می‌شود. بعد از آنکه بررسی برنامه ششم توسعه، صبح یکشنبه رسما از دستور کار مجلس خارج شد، عصر دیروز نوبت خروج طرح بانکداری بدون ربا از دستور کار کمیسیون اقتصادی بود.

ادامه مطلب

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به طرح «عملیات بانکداری بدون ربا» مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد.

ادامه مطلب
نقاط قوت طرح بانکی مجلس
تارنماهای اینترنتی
1395/02/26

یک اقتصاددان رواج استفاده صوری ازعقودمختلف رايکی ازمشکلات جدی نظام بانکی می‌‎داندومی‌گوید:اين امر به‌حدی رايج است که تلقی عمومی مبنی بر ربوی بودن نظام بانکی باپوشش اسلامی را ايجاد کرده است.

ادامه مطلب

نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفته گذشته کلیات طرح اصلاح نظام بانکی را به تصویب رساندند، طرحی که با رای موافق نمایندگان، بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی بررسی می‌شود

ادامه مطلب

اصلاح نظام بانکی کشور یکی از شروط اصلی حل مشکلات اقتصادی مردم و پیاده سازی اقتصاد مقاومتی در کشور است. یکی از لوازم قطعی این کار نیز اصلاح قوانین بالادستی این حوزه بخصوص قانون «عملیات بانکی بدون ربا» است.

ادامه مطلب

دکتر حسین عیوضلو عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات و مجری طرح اصلاح نظام بانکی کشور طی یادداشتی که در خبرگزاری تسنیم منتشر شد به بیان اهم اشکالات طرح عملیات بانکداری بدون ربا پیشنهادی مجلس پرداخت.

ادامه مطلب

برخی از کارشناسان و فعالان اقتصادی با انتقاد از وضعیت بانک‌های کشور به گونه‌یی خواستار اصلاح قانون بانکداری بدون ربا شده‌اند، که گویا با تغییر برخی مواد قانونی، اضافه کردن ناظران شرعی به عنوان یکی از ارکان جدید بانک مرکزی و تغییرات شکلی دیگر، می‌توان مشکلات موجود را حل کرد.

ادامه مطلب

منتقدان مي‌گويند طرح بانکداری بدون ربا بدون هيچ مقدمه‌اي و در‌ آخرين روزهاي مجلس نهم در دستور كار قرار گرفته است. آنها معتقدند اگرچه نظام بانكداري ايران نيازمند تحولات اساسي است اما براي اين اصلاحات بايد سنجيده عمل كرد، چرا كه تحول در نظام بانكداري ايران، به عنوان پيكره اصلي و خون در رگ اقتصاد بر تمام بخش‌ها موثر خواهد بود.

ادامه مطلب

منتقدان مي‌گويند طرح بانکداری بدون ربا بدون هيچ مقدمه‌اي و در‌ آخرين روزهاي مجلس نهم در دستور كار قرار گرفته است. آنها معتقدند اگرچه نظام بانكداري ايران نيازمند تحولات اساسي است اما براي اين اصلاحات بايد سنجيده عمل كرد، چرا كه تحول در نظام بانكداري ايران، به عنوان پيكره اصلي و خون در رگ اقتصاد بر تمام بخش‌ها موثر خواهد بود.

ادامه مطلب

حسن روحانی در سخنانی که به نظر می‌رسد واکنشی به تصویب طرح بانکداری بدون ربا در مجلس باشد، نمایندگان را به پرهیز از تصمیمات سریع و شتابزده توصیه کرد و گفت: مجلس دهم نیز ادامه مجالس قبلی است و در قوانین کلان و مهم نباید آزمایش و تعجیل کرد.

ادامه مطلب

الزام‌آور شدن مصوبات شورای فقهی خللی به استقلال بانک مرکزی وارد نمی‌کند و موجب تقویت جایگاه این بانک می‌شود.

ادامه مطلب

کلیات مصوب طرح بانکداری جمهوری اسلامی در حالی درقالب اصل 85 به کمیسیون اقتصادی سپرده شد که تنها چند هفته به پایان مجلس نهم باقی مانده و جلسات کمیسیون‌ها نیز به صورت نامنظم برگزار می‌شود.

ادامه مطلب
تاملی در طرح اصلاح نظام بانکی
تارنماهای اینترنتی
1395/02/21

دکتر یدالله اثنی عشری در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد به بررسی طرح اصلاح نظام بانکی پرداخته است.

ادامه مطلب

كارشناسان و تعدادي از نمايندگان مجلس به اصل 85 شدن طرح بانكداري در مجلس واكنش نشان دادند.

ادامه مطلب

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی با تأکید بر ضرورت اهمیت ارسال سریع‌تر لایحه اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا از سوی دولت اظهار کرد: واقع مطلب این است که دولت مشغول فعالیت بر روی این لایحه اصلاح نظام بانکداری است اما بعید می‌دانم این لایحه به مجلس نهم برسد.

ادامه مطلب

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: نمایندگان مجلس نهم امروز دوشنبه در آخرین روزهای فعالیت خود، کلیات طرح اصلاح نظام بانکی موسوم به «طرح عملیات بانکی بدون ربا» را به تصویب رساندند.

ادامه مطلب

شب گذشته اصلاح سیستم بانکی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور نماینده ای از بانک مرکزی و یک نماینده مجلس بررسی شد. "مصباحی مقدم نماینده مجلس شورای اسلامی و «کوروش پرویزیان» مدیرعامل بانک پارسیان به عنوان نماینده بانک مرکزی دیشب ۱۸ اردیبهشت در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی چگونگی اصلاح سیستم بانکی پرداختند

ادامه مطلب
مزایای طرح جدید بانکداری بدون ربا
تارنماهای اینترنتی
1395/02/13

تاسیس شورای فقهی، تغییر قرارداد قرض الحسنه و اصلاح ساختار بانک‌ها از نکات مهم طرح جدید بانکداری بدون ربا است.

ادامه مطلب

این شورا جایگاه حقوقی و قانونی به این معنا که مصوبات آن الزام قانونی داشته باشد، ندارد.

ادامه مطلب

میزان سنجی انطباق قراردادهای بانکی با فقه و قانون عملیات بانکی بدون ربا /پنج نهادی که بانکداری اسلامی را باید باور کنند (پنج نهادی که بانکداری اسلامی را باور نکرده اند)

ادامه مطلب