تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می باشد.

عضویت در خبر نامه

با عضویت در خبرنامه، جدیدترین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت نمایید.

دسته بندی مطالب

رسانه های مکتوب

(شامل مجلات، کتب، روزنامه ها و غیره)

رسانه های صوتی و تصویری

(رادیو و تلویزیون)

شبکه های اجتماعی

(شامل تلگرام، اینستاگرام و غیره)

تارنماهای اینترنتی

(تارنماهای معتبر داخلی و خارجی)

کانال اقتصاد سیاسی : نقد بنیادین طرح اصلاح نظام بانکی توسط صاحبنظران عرصه مالی

کانال اقتصاد سیاسی : نقد بنیادین طرح اصلاح نظام بانکی توسط صاحبنظران عرصه مالی

سلام
با مطرح شدن طرح اصلاح بانكداري، برخى صاحب نظران محترم عرصه مالي، به نقد بنيادين اين طرح و نقد غير حرام كردن فرآيند بانكدارى در ايران پرداختند. اين نقدها همه در چند وجه مشتركند:

١- عدم تسلط نگارندگان به عقود اسلامي به نحوي كه به عنوان مثال در موضع گيري امروز دنياي اقتصاد پيشنهاد شده بانكداري اسلامي به قرض الحسنه محدود شود و براي بقيه شاخه هاي عمليات بانكي از روش هاي حرام استفاده گردد و حتي احتمال استفاده از ساير عقود شرعي مانند جعاله، مرابحه و.. هم رد شده است!
٢- عموم منتقدين محترم علاقه اى به اشاره به كل متن طرح ندارند يا در فرض بدبينانه آن را نخوانده اند. نگرانند كه با قابل محاسبه نبودن سود نهايي سرمايه گذاران پسا برجام از ورود پول به بانكهاي ايراني خودداري كنند، حال آنكه از بين شش روش سپرده گذاري فقط سود يكي- سپرده سرمايه گذاري خاص- ممكن است متغير باشد. در ساير موارد سود مشخص و تعيين شده است و تنها تفاوت با بانكداري ربوي جهاني نحوه تسهيم ريسك است نه محاسبه سود. طرفه آنكه براى همان يك روش داراى سود متغير هم با روشي قابل تكيه، سود علي الحساب پيش بيني شده.
٣- همه متون با عباراتي كاملا در تضاد با متن اصلي پايان مي گيرند،مثلا:" به اميد روزى كه ايران پرچمدار بانكداري اسلامي باشد."!

صحنه سياسى كنونى ايران، متاسفانه تا حد زيادى، صرفا تلاش ثروتمندان براي حفظ قوانينى است كه آن ها را ثروتمند كرده. خدمات متقابل ثروت و قانون.