تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می باشد.

عضویت در خبر نامه

با عضویت در خبرنامه، جدیدترین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت نمایید.

دسته بندی مطالب

رسانه های مکتوب

(شامل مجلات، کتب، روزنامه ها و غیره)

رسانه های صوتی و تصویری

(رادیو و تلویزیون)

شبکه های اجتماعی

(شامل تلگرام، اینستاگرام و غیره)

تارنماهای اینترنتی

(تارنماهای معتبر داخلی و خارجی)

آغاز بررسی طرح بانکداری اسلامی در کمیسیون اقتصادی

 آغاز بررسی طرح بانکداری اسلامی در کمیسیون اقتصادی

 اوایل سال 94 بود که برخی نمایندگان با کمک کارشناسان بانکداری اسلامی طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا را آماده کردند اما دولت از بهارستانی‌ها خواست تا صبوری کنند چراکه دولت درحال تدوین لایحه جامعی با عنوان قانون بانکداری اسلامی است و حتی پیش‌نویس این لایحه را برای نمایندگان ارسال کرد. اما تا اردیبهشت‌ماه 95 دولت اقدامی برای ارائه این لایحه به مجلس نکرد و نمایندگان مجلس نهم در ماه آخر حضورشان در بهارستان طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا را به هیأت رییسه ارسال کردند و این طرح در اوایل اردیبهشت‌ماه اعلام وصول شد.
این در حالی است که آقای اسحاق جهانگیری معاون نخست رییس‌جمهور در جمع مدیران بانکی در 5 اردیبهشت‌ماه بر ضرورت نهایی شدن لایحه اصلاح نظام بانکی تا 15 اردیبهشت‌ماه تأکید کرد. چندروزی بیشتر از این اظهارنظر جهانگیری نگذشته بود که طرح اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی، با رأی اکثریت نمایندگان به تصویب رسید.
طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا در ۱۳ فصل و ۲۰۵ ماده با امضای ۲۱ نفر ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی اعلام وصول شد. براساس پیشنهاد کارگروه بانکداری اسلامی، قرار بود این طرح ذیل اصل ۸۵ قانون اساسی برای اجرای آزمایشی مورد تصویب قرار بگیرد و بعد از بررسی نهایی در کمیسیون اقتصادی و کارگروه، برای تأیید نهایی به شورای نگهبان قانون اساسی ارجاع شود.

آبستراکسیونی در حمایت از دولت
اما طرحی که آقای غلامرضا مصباحی مقدم آن را پیگیری کرده بود و نمایندگان در صحن علنی با رأی بالایی تصمیم‌گیری درباره آن را بر اساس اصل 85 قانون به کمیسیون اقتصادی سپرده بودند، ناکام ماند چراکه نمایندگان مخالف این طرح در جلسه بررسی کمیسیون اقتصادی حاضر نشدند و جلسه به حد نصاب نرسید اتفاقی که می‌توان آن را آبستراکسیون دانست.
در آن زمان آقای رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که جلسه کمیسیون اقتصادی که درباره بررسی طرح عملیات بانکی بدون ربا بود به دلیل حضور نیافتن مخالفان این طرح به حد نصاب نرسید؛ لذا طرح عملیات بانکی بدون ربا از دستور کار خارج شد.

توصیه روحانی!
پیش از این هم، آقای روحانی در سفرش به کرمان نمایندگان مجلس را به پرهیز از تصمیمات سریع و شتابزده توصیه کرد و گفت: از نمایندگان محترم مجلس خواهش می‌کنم از تصمیمات سریع و شتابزده دوری کنند. اصل ۸۵ قانون اساسی مربوط به امور ضروری است، بنابراین اقدام این عده از نمایندگان به مصلحت مجلس و کشور نیست. همچنین آقای ولی‌الله سیف با ارسال نامه‌ای به آقای علی لاریجانی خواستار توقف طرح بانکداری بدون ربا شده بود، این موضوع سبب شد تا بررسی طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا از دستورکار مجلس نهم خارج شود.
قانون پولی و بانکی کشور به عنوان نخستین قانون مهم کشور در حوزه بانکی در سال 1351 به تصویب رسید. چند سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز قانون «عملیات بانکی بدون ربا» با هدف حذف قرض ربوی و جایگزین کردن عقود اسلامی تهیه شد و نهایتاً در شهریورماه 1362 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این قانون اگرچه به عنوان قانون دائمی تصویب شد ولی قرار بر این بود که پس از 5 سال اجرای آزمایشی مجدداً بازبینی شود؛ اما با وجود ایرادات فراوانی که به این قانون و آیین‌نامه‌های آن و به ویژه به اجرای آن در سه‌دهه اخیر وارد شده بود، این کار صورت نگرفت.

230 امضای نماینده پای طرح بانکداری اسلامی
برای بررسی سرنوشت طرح اصلاح قانون بانکداری اسلامی، سراغ غلامرضا مصباحی مقدم رییس کمیسیون اقتصادی در مجلس نهم و طراح این طرح رفتیم.
وی به روزنامه صبح نو گفت: آقای حسین زاده بحرینی نماینده مشهد یک روحانی اقتصاددان است که طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا را در مجلس دهم بررسی می‌کند.
مصباحی مقدم افزود: این نماینده مجلس و استاد دانشگاه در مجلس انگیزه بیشتری از من برای به نتیجه رسیدن طرح بانکداری بدون ربا دارد و توانسته است 230 امضا از مجلس دهم جمع آوری کند و بر اساس گفته آقای پورابراهیمی رییس کمیسیون این طرح در دستورکار کمیسیون اقتصادی است.

طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا از امروز در دستورکار کمیسیون اقتصادی
محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس هم در گفت‌وگو با «صبح نو» گفت: طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا از امروز در دستورکار کمیسیون اقتصادی قرار می‌گیرد.

قول آقای وزیر برای ارائه لایحه به مجلس
برای اطلاع از جزئیات با آقای سیدفرید موسوی، نایب رییس دوم کمیسیون اقتصادی تماس گرفتیم، وی به «صبح نو» گفت: نمایندگان مجلس دو طرح درباره بانکداری اسلامی ارائه کردند و دولت هم اعلام کرده لایحه خود را در این زمینه به مجلس ارسال می‌کند. کمیسیون اقتصادی هم قرار است با ادغام این دو طرح و لایحه دولت گامی در راستای ارتقای عملکرد و بهسازی نظام بانکی کشور بردارد. آقای موسوی با اشاره به قول وزیر اقتصاد مبنی بر ارائه هرچه سریعتر لایحه اصلاح نظام بانکی به مجلس، افزود: دولت نظرات کارشناسان را برای این طرح جمع‌آوری کرده است و در حال انجام مراحل نهایی برای ارائه لایحه اصلاح نظام بانکداری به مجلس است، اما طرح اصلاح قانون بانکداری بدون ربا از هفته جاری در کمیسیون بررسی می‌شود.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی با تأکید بر لزوم بررسی تمامی ابعاد طرح‌ها و لایحه مرتبط با اصلاح نظام بانکی کشور، خاطرنشان کرد: ما نقاط قوت این طرح‌ها و لایحه دولت را جمع‌آوری می‌کنیم و تغییرات لازم را در لایحه دولت بوجود می‌آوریم چراکه اولویت با تصویب لایحه ارسالی از سوی دولت است. ارائه لایحه به مجلس یا آبستراکسیونی دیگر
حال باید دید دولت همچنان به وقت‌کشی خود در ارائه لایحه اصلاح نظام بانکداری کشور ادامه می‌دهد یا برای جلوگیری از تصویب طرح پیشنهادی مجلس درباره اصلاح قانون بانکداری بدون ربا وارد عمل شده و لایحه خود را به بهارستان تقدیم می‌کند یا تلاش می‌کند از نمایندگان حامی خود بهره برده و آبستراکسیونی دیگر به راه بیندازند؟

http://sobhe-no.ir/newspaper/95/3/2481