تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، انتهای هفته گذشته بیت چند تن از مراجع عظام تقلید، میزبان اعضاء کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بود که برای گرفتن نظر علمای اعلام درخصوص طرح در دست بررسی «بانکداری جمهوری اسلامی» به قم مشرف شده بودند. در این دیدارها، مراجع و علمای بزرگوار درباره لزوم اصلاح نظام ربوی بانکها هشدارهای کم‌سابقه‌ای دادند؛ حضرت آیات عظام جوادی آملی، مکارم شیرازی، علوی گرگانی و سبحانی در این مورد اظهارنظر داشتند؛ همچنین قسمتی از مصاحبه عالم بزرگوار حضرت آیت‌الله محی‌الدین حائری شیرازی نیز در همین روز در خبرگزاری تسنیم منتشر شد. مصادف شدن این اظهارنظرها با تعطیلات پایان هفته و همچنین میلاد پربرکت نبی‌مکرم اسلام (ص) و امام جعفر صادق (ع) سبب شد این دیدارها چنان که باید و شاید در رسانه‌ها انعکاس پیدا نکند. گزارش زیر، خبر یکپارچه‌ای از این اظهارنظرهای بسیار مهم و در عین حال گزارش بیستم از پرونده «باجِ باجه» در تسنیم است.

ادامه مطلب

قم- ایرنا- آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: مسئولان برخی بانک ها می خواهند درآمد بیشتر داشته باشند و مقید به بانکداری اسلامی نیستند.

ادامه مطلب

آیت‎الله جوادی آملی در حالی که بغض گلوی وی را گرفته و اشک در چشمانش حلقه زده بود، ناراحتی خود را از وجود ربا در سیستم بانکی ابراز کرد.

ادامه مطلب

مرجع تقلید شیعیان بابیان اینکه دیرکرد در اسلام حرام است، گفت: اسلام می‌خواهد که پول در مقابل کار باشد اینکه تنها پول، پول بیاورد حرام است.

ادامه مطلب

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران (econews.ir) «آیت الله جعفر سبحانی» در دیدار اعضای فراکسیون مجلس شورای اسلامی با وی در جواب سئوال حجت الاسلام رهبر مبنی بر اینکه آیا دیرکرد و جریمه‌ای که بانکها از مشتریان دریافت می‌کنند از لحاظ شرعی صحیح است بیان داشت: دریافت پول بابت تأخیر و دیرکرد وام حرام است.

ادامه مطلب

مصباحی مقدم اظهار کرد: در دیداری که با رهبر معظم انقلاب داشتم ایشان از راهکار طرح جدید بانکداری بدون ربا در مورد حل مشکل جریمه دیرکرد تمجید کردند.

ادامه مطلب

یکی از مراجع تقلید گفت: سودی که بانک‌ها به سرمایه مردم می‌دهند مانع گسترش تولید در کشور است.

ادامه مطلب

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت: بنده طرح جامع بانکداری اسلامی را مطالعه کرده و با حضور اعضای این گروه، نکاتی را به آنان عرضه داشتیم که امیدوارم این طرح در عمر باقیمانده مجلس نهم، در مجلس ارائه؛ به تصویب رسیده و به مجلس دهم ارجاع نشود.

ادامه مطلب

یکی از مراجع تقلید با تأکید بر اینکه سود بانکی مصداق ربا است، گفت: پرداختن و گرفتن سود بانکی اشکال دارد.

ادامه مطلب

تاکید آیت الله علوی گرگانی بر التزام سیستم بانکی به حدود و ضوابط شرعی

ادامه مطلب

مراجع تقلید قم در دیدار با رئیس بانک مرکزی درباره وضعیت اقتصادی و عقود غیر اسلامی بانک ها اظهارنظر کردند.

ادامه مطلب

وام گرفتن از بانكهاي اسلامي و وام دادن به آنها كه در آن شرط سود و فايده باشد ،ربا و حرام است ،ولي مي‌توان به راههايي از ابتلا به ربا پرهيز كرد ،مانند اينكه وام گيرنده ،كالايي را از بانك يا وكيل او به نسبت معيني مثلا ده يا بيست در صد ،گران تر از قيمت بازار بخرد ،وشرط كند كه بانك مبلغ مورد تقاضاي او را تا مدت معيني به او قرض دهد.

ادامه مطلب

آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی با اشاره به بانکداری اسلامی و اهمیت اجرای آن گفت: اگر برنامه‌های بانکداری اسلامی به نحو احسن و مطابق با شرع مقدس اجرا شود، آثار و برکاتش برای همگان به خصوص ضعفا و فقرا بسیار زیاد است.

ادامه مطلب

آیت‌الله علوی گرگانی گفت: باید بانک‌های نظام جمهوری اسلامی از جهات مختلف الگویی برای سایر کشورها باشند.

ادامه مطلب

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: در بانک‌ها نباید کارمندی مشتری را به انجام کاری که مناسب با شئونات اسلامی نیست تشویق کند که کار او حرام است ولی اگر مشتری در این باره کاری انجام دهد و کارمند بانک متوجه نشود کارمند مقصر نیست.

ادامه مطلب

آيت‌الله علوي گرگاني با بیان این که يكی از مشكلات در بانكداری اسلامی اين است كه امور بانكی هنوز اسلامی نشده است، گفت: تا تحقق کامل بانکداری اسلامی فاصله بسیاری داریم.

ادامه مطلب