تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می باشد.

آیت الله مکارم شیرازی: برخی مسئولان بانک ها مقید به بانکداری اسلامی نیستند.

آیت الله مکارم شیرازی:  برخی مسئولان بانک ها مقید به بانکداری اسلامی نیستند.

به گزارش ایرنا به نقل از مرکز خبر حوزه، وی عصر چهارشنبه در دیدار محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی، افزود: نکته مهم اجرای بانکداری اسلامی است، بانک ها گوش به بانکداری اسلامی نمی دهند؛ هر چه می گوییم به قانون بانکداری اسلامی عمل کنید گوش نمی کنند، این مساله را بارها تذکر دادیم، ولی عملی نشد.
آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که باید روی ضمانت اجرایی قانون فکر کرد، بیان داشت: مشکل دیگر دور زدن قانون بانکداری اسلامی است، با بهانه های مختلف کلاه درست می کنند و قانون را دور می زنند.
وی اضافه کرد: مشکل اصلی اجرای قانون است، باید به مردم آموزش داد، وگرنه روی کاغذ قانون درست کنیم، ارزشی ندارد، باید هم قانون اصلاح شود هم ضامن اجرا داشته باشد تا شاهد برچیده شدن مشکلات در حوزه بانکداری شویم.
وی بیان کرد: ریشه اصلی بانک ازغرب آمده و ما می خواهیم اصلاح کنیم، ولی می بینیم جای دیگر خراب می شود.
این مرجع تقلید به جایگاه بانکداری اسلامی اشاره کرد و گفت: در دنیای امروز بانکداری اسلامی و وجود بانک ضرورت است و بدون بانک نمی توان مبادلات و فعالیت های بزرگ اقتصادی کرد و زندگی بدون بانک بسیار سخت است.
وی افزود: بانکداری از غرب به کشور آمده و ما ازغرب پیروی کردیم؛ باید بانکداری را اصلاح و اسلامی کنیم؛ هر کاری می کنیم از طرف دیگر بوی غرب می دهد، خیلی کار می خواهد تا بانکداری تبدیل به اسلامی شود.

** ضرورت حذف ربا از چرخه بانکداری 
آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید نیز در دیدار رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای گفت: کثرت بانک ها مشکلی را برطرف نمی کند و صرف تجارت با پول مردم، ربا را بر نمی دارد، بنابراین باید برای این مساله فکری اساسی کرد.
وی افزود: در سال 1362 مساله بانکداری بدون ربا در کشور مطرح شد، ولی به دلیل جنگ تحمیلی چندان این مساله مورد توجه و اهتمام قرار نگرفت و متاسفانه مسکوت ماند.
وی تاکید کرد: در ابتدا باید مشخص کنیم که آیا وظیفه یک بانک، تجارت است یا امانتداری؛ اگر بانک کارش صرفا تجارت شد، دیگر نمی توان ازآن انتظار داشت که به سوی ربا کشیده نشود، ولی اگر کار او امانتداری شد، باید مردم پولی را که در بانک می گذارند و ارزش آن به هر دلیلی پایین آمد، بانک همان ارزش پایین آمده را جبران کند در این صورت مساله فرق می کند.

** بانک ها در دوران تحریم کمکی به اقتصاد کشور نکردند
آیت الله سیدمحمد جواد علوی بروجردی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز دراین دیدار گفت: یکی از مشکلات امروز کشور، نحوه اداره بانک هاست، متاسفانه بانک در دوران تحریم نه تنها به اقتصاد کشور کمک نکرد، بلکه به مشکلات هم اضافه کرده است.
وی افزود : قوام هر مملکتی به اقتصاد آن است و اقتصاد جزو امور اصلی و زیربنایی هر کشوری به شمار می آید.
وی گفت : ایران کشوری بزرگ و دارای امکانات زیادی است و همچنین دارای مردمی است که صاحب سرمایه هستند؛ رهبر معظم انقلاب تاکید زیادی بر اقتصاد مقاومتی کرده اند، این اقتصاد درون جوش است، اگر به این اقتصاد تکیه شود بسیاری از مشکلات برطرف می شود.
وی افزود: باید این مساله مشخص شود که کار بانک چیست؟ آیا سرمایه داری است که می خواهد پا به پای تجار کاسبی کند؛ اگر این باشد جای رقابت برای سایر رقبا باقی نمی ماند.
آیت الله علوی بروجردی افزود: بانک اگر با امکانات کلان می خواهد وارد تجارت شود، از رسالت اصلی خود به حاشیه رفته است؛ متاسفانه کسی که مولد بوده، وام در اختیارش نگذاشته اند و کسی که رابطه داشته وام و امکانات زیادی در اختیار دارد.
استاد حوزه گفت: مساله دیگر اسلامی کردن بانک است؛ در گذشته سودهای کلان از مردم و تولید کنندگان می گرفتند، اینها سود اسلامی نبود و بساط اسلامی بودن هم نداشتند و با این کار، تولید کنندگان را از نظر اقتصادی فلج می کردند.
وی گفت: بانک می تواند به اقتصاد کشور رشد دهد، اما متاسفانه بانک پول را در اختیار کسانی قرار می دهد که نمی توانند، پول ها را برگردانند و قطعا یکی از اشکالات این امر خود بانک ها هستند که به طور نسنجیده عمل کرده اند.
وی افزود: ما نیازمند فعالیت اقتصادی هستیم و باید پول ها را در اختیار صنایعی قرار داد که رشد اقتصادی برای کشور ایجاد می کنند و درعین حال باعث اشتغال برای مردم می شوند و ازجمله آن صنعت ساختمان است؛ باید کاری کرد این صعنت از رکود خارج و به حرکت افتد و باعث اشتغال زایی در کشور شود.
آیت الله علوی بروجردی گفت: تولید کننده ای که وام گرفته و در راه تولید خرج کرده و در حال حاضر قادر به پس دادن اقساط نیست، بانک در اینجا باید صبر کند تا تولید کننده بعد از چند سال بتواند پول بانک را برگرداند و خود نیز به رشد اقتصادی برسد و در عین حال دولت هم باید تولید کنندگان را در برگرداندن پول کمک کند.
نوه آیت الله بروجردی افزود: اسلامی کردن بانک طرح خوبی است؛ اما باید طوری برنامه ریزی شود که مشکلات جامعه را برطرف کند.
وی افزود: افرادی باید در راس کار قرار گیرند که علاقه مند به اقتصاد کشور باشند و تنها به فکر زیاد کردن سرمایه های خود نباشند، بنابراین باید طرح های پیش رو طوری باشد که جلوی سوء استفاده را بگیرد و بانک ها از هر لحاظ باعث رشد اقتصاد کشور و تولید کننده شوند.
وی با بیان این که مالیات و عدم اتکا به نفت از دیگر مباحثی که باعث رشد اقتصادی می شود، گفت : باید تکیه اقتصادی کشور به نفت کم شود و از آن طرف تکیه بر مالیات بیشتر شود؛ نفت نمی تواند تکیه گاه خوبی برای رشد اقتصاد در کشور شود.
آیت الله علوی بروجردی گفت: باید از همه افرادی که در کشور مشغول تجارت و کاسبی هستند، مالیات گرفته شود، هر موسسه خیریه ای که مشغول تجارت و کاسبی است، باید مالیات بپردازد؛ پرداخت مالیات درکشور باید اصل باشد. 
وی تاکید کرد: اگر نظام مالیاتی درست شود، قطعا رشد اقتصادی را نیز در پی خواهد داشت.
این استاد حوزه با اشاره به ضرورت توجه به اقتصاد آب، گفت: در بسیاری از نقاط کشور مشکل کمبود آب وجود دارد، باید فکری برای این مساله کرد.
وی افزود: برخی از محصولات در کشور که باعث هزینه زیاد آب می شود، باید در کشت و تولید آن جلوگیری شود و لازم است این محصولات از خارج کشور وارد شود.

** بانکداری اسلامی از دغدغه های مراجع است 
رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدارها با بیان این که بانکداری اسلامی از دغدغه های مراجع است، افزود: با توجه به تصویب کلیات طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون اقتصادی و آغاز رسیدگی به جزییات این طرح در کمیسیون و به دلیل اهمیت فقهی و شرعی نکات مطرح شده در این طرح، اعضای کمیسیون خدمت مراجع عالیقدر تقلید و علما در شهر مقدس قم رسیده اند تا گزارشی در رابطه با طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران ارائه کنند و از نظرات مراجع عالیقدر تقلید برای ارتقای این طرح استفاده کنند.
محمدرضا ابراهیمی افزود: پیش بینی می شود رسیدگی به طرح بانکداری جمهوری اسلامی تا پایان امسال در کمیسیون اقتصادی مجلس به سرانجام برسد و در ابتدای سال آینده این طرح در صحن علنی بررسی و مصوب شود.
وی اضافه کرد: در بسیاری از کشورها موضوع بانکداری اسلامی عملیاتی شده است و باید شرایط فراهم کرد که در اجرای این قانون نظارت شرعی لحاظ شود.
وی بیان کرد: باید قانون بانکداری اسلامی توسط دولت ها در قالب لایحه به مجلس ارائه می شد، اما دولت های مختلف در زمینه این لایحه ها کوتاهی می کردند و نباید فراموش کرد که مقرر شده بود دولت گذشته در قالب هفت محور تحول اقتصادی به این موضوع در مورد لایحه رسیدگی کنند.
ابراهیمی درخصوص نوسانات بازار ارز، گفت: با توجه به نشست اعضای کمیسیون اقتصادی با وزیر اقتصاد این موضوع بررسی شد و وزیر اقتصاد در این رابطه اظهار داشت که نوسانات فصلی عامل افزایش نرخ دلار بوده است.
وی ادامه داد: شرایط بازار ارز با برنامه ریزی و مدیریت دولت قابل کنترل است؛ البته اگر بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز مداخله نکند، احتمال رونق بازار سفته بازی با توجه به حجم بالای نقدینگی در اقتصاد وجود داشته و در صورت عدم مدیریت، نگرانی هایی پیش می آید.
وی با بیان این که افزایش قیمت نفت و شرایط مناسب تراز بازرگانی کشور، می تواند زمینه ساز مدیریت بهتر بازار ارز باشد، گفت : پیش بینی می شود مدیریت بازار ارز، توسط بانک مرکزی امکان پذیر است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بانکداری اسلامی ازمباحثی است که از سال ها قبل مورد توجه قرار گرفته و از چالش های بسیار مهم جامعه اسلامی و دغدغه های مراجع تقلید است، بنابراین به دنبال این هستیم طرح بانکداری اسلامی را بعد از 33 سال به نتیجه برسانیم.