تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می باشد.

تاکید آیت الله علوی گرگانی بر التزام سیستم بانکی به حدود و ضوابط شرعی

تاکید آیت الله علوی گرگانی بر التزام سیستم بانکی به حدود و ضوابط شرعی

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت‌الله محمد علی علوی گرگانی، استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم در دیدار مسؤولان بانک انصار اظهار داشت: بانک‌ها باید بانکداری اسلامی بدون ربا را سرلوحه کار خود قرار دهند و با سوء استفاده از قانون وجه التزام، دیرکرد و سودهای غیر شرعی دریافت نکنند.

 

حضرت آیت الله علوی گرگانی، عمل کردن به احکام شرعی را موجب خوشنودی قلب امام زمان(عج) و دغدغه رهبر معظم انقلاب دانست و تأکید کرد: بانک‌ها برای رعایت کردن احکام شرعی نباید از مسأله تعلیم کارمندان خود غافل شوند و مباشران در عقد قراردادها باید با عقود اسلامی و احکام بانکداری اسلامی آشنا باشند.

 

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تأکید بر حفظ منابع و ثروت مردم از طریق حلال، گفت: باید حفاظت از امانت‌های مردم در قالب حلال صورت بگیرد و این با گرفتن دیرکرد از مردم حتی در روزهای تعطیل متفاوت است.

 

وی گرفتن تضمین‌ از مردم را بهتر از سود و جریمه دیرکرد دانست و خاطرنشان کرد: بعضی از صندوق‌های قرض الحسنه نمونه‌ موفقی از بانکداری اسلامی هستند که با گرفتن تضمین‌های پلکانی، بدون گرفتن سود و دیرکرد از مردم، خدمات شایسته‌ای را ارائه کرده در عین حال با رعایت اصول اسلامی ضرر نیز نداشته‌اند.

 

حضرت آیت الله علوی گرگانی با بیان این که خداوند حلال و حرام را در یک کلمه مشخص فرموده است، ابراز داشت: برخی از بانک‌ها تحت عنوان وجه التزام و قرارداد به احکام اسلامی عمل نکرده و به مردم هزینه‌های سنگینی تحمیل می‌کنند.

 

وی با اشاره به آیه «ولا تکونو کالذین نسوالله» تصریح کرد: همه جا باید خدا را در نظر داشته باشیم و حرام و حلال خدا را به فراموشی نسپاریم که موجب سلب توفیق و عقاب الهی است.

 

حضرت آیت الله علوی گرگانی در پایان، پیگیری بانکداری اسلامی بدون ربا را ضروری خواند و افزود: بنده درد را مطرح کردم اما بانک‌ها باید درمان و راه حل شرعی آن را پیدا کنند و برای رعایت احکام دینی، مسأله تعلیم کارمندان خود را جدی بگیرند./