تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می باشد.

آیت الله علوی گرگانی: در بانكداری راه حلال را در پيش نگرفته‌ايم

آیت الله علوی گرگانی: در بانكداری راه حلال را در پيش نگرفته‌ايم

ایسنا نوشت:

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، آیت الله سیدمحمد علوی گرگانی در دیدار با مدیران موسسه مالی و اعتباری مهر که در دفتر وی برگزار شد یکی از مسائل مهم اجتماعی که روایات و احادیث بسیاری آمده است را تصرف در اموال عمومی دانست و اظهار داشت: یکی از مسئولیت های سنگین، اداره امور مالی مردم است.

وی با بیان این که امور مالی مردم آن‌قدر مهم است كه ائمه بر آن بسیار سفارش و تأكيد می‌كردند، افزود: امور مالی مرز خطرناكی است و مثل آن مانند مار است؛ چشم‌انداز و جاذبه دارد اما در درونش بسيار خطرناك و گزنده است و انسان را در لب پرتگاه جهنم قرار می‌دهد.

علوی گرگانی با بیان این که يكی از مشكلات در بانكداری اسلامی اين است كه امور بانكی هنوز اسلامی نشده است، گفت: مشكل اين است كه در بانكداری راه حلال را در پيش نگرفته‌ايم، همين ديركرد وام يكی از مشكلات جامعه است و زندگی بسياری از مردم را دچار مشكل می‌كند.

وی با اشاره به این نکته که ربا را اسلام حرام كرده است، افزود: به این دلیل است که اسلام ربا را در مقام محاربه و جنگ با خدا خواند؛ چون خداوند بنده‌های خود را دوست دارد و نمی‌خواهد در نظام اقتصادی كشور اسلامی اختلال ايجاد شود.

اين مرجع تقليد خاطر نشان کرد: شما بايد خيلی مراقب خود باشيد تا با كار ناپسندی موجبات نارضايتی خدا را فراهم نكنيد؛ توصيه می‌كنم تا می‌توانيد در مسائل مالی دقت نظر كنيد تا وقتی از دنيا می‌رويد مشكلی در پرونده اعمال نداشته باشيم. بايد در كسب مال و در خرج كردن آن مراقبت لازم را داشته باشيم.

در ابتدای این دیدار محمدرضا پاطلا، مدیر امور شعب موسسه مالی مهر با بیان این که در راستای بانکداری اسلامی 12 هزار ساعت کلاس آموزشی برای 50 نفر از پرسنل این موسسه برگزار شده است اظهارکرد: دراین راستا کمیته شرعی در موسسه مالی اعتباری مهر تشکیل شده تا بخشنامه‌هایی که صادر می‌شود پس از تائید آن کمیته، ابلاغ می‌شود.

وی یکی دیگر از راه‌های تحقق بانکداری اسلامی را ارتباط با انسان‌های پاک و الهی دانست و افزود: در این راستای دیدارهایی با مراجع عظام تقلید صورت گرفته و همچنان ادامه دارد تا از رهنمودهای آنان بهره گرفته شود.

پاطلا با بیان این که در سال گذشته همایش آب و آیینه در استان برگزار شد، گفت: این همایش با هدف بررسی تحقق بانکداری اسلامی برگزار شد تا سود قطعی برای سرمایه گذاران داخلی مشخص شود.